Bc. Kosatka


Bláznův život / Sobota, 6 září, 2014
Je něco málo před devátou dopolední osmého měsíce tohoto roku. U autobusové zastávky stepují dvě mrňavé osoby. Obě svou výšku dohání prostorovou výrazností. Jedna krosnou, druhá vlastním tělem. Dojemné loučení jest na spadnutí, neb autobus s přívěsem na kola se nebezpečně blíží. Ukápne i slza? Nemožné. Kosatka ve žlutém triku KOUŘENÍ JE ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ a v černých domácí legínách, za jejichž pomoci se pozadí stává vskutku honosné a rozlehlé území, již zásoby slz vyčerpala. Ne pro ten okamžik, ne pro ten holý fakt, že velká psychická podpora jede pryč za výdělkem, slzy byly prolity ze zcela sobeckého důvodu: (Já) Zklamu ostatní, protože proletím u státnic, protože neumím všechno do detailů a jsem pozadu s učením.

Tragičnost celé té situace se nyní zdá tak k smíchu. Člověk se tolik obával, že jej nebudou chtít slyšet, že jej bez sebemenší příčiny rozdrtí na prach, který pak smetou na lopatku a vyhodí. Během dne jej pronásledovaly denní můry. Ten pathos děsu byl tristní, ovšem v té době masíroval nitro víc než Paranormal Activity.
A hle nyní jest z ustrašeného nováčka v zákopech jenerál a hned babočka. To už tak na světě bývá, že se v drtivé většině představa mine s realitou. Čím to? Snad přílišnou emocionalitou v průběhu malby vzdušných zámků? Nám snad může stačit, že to tak prostě bývá. Ačkoliv by si to zasloužilo serióznější vědecké bádání. Co myslíš?
Za ony letní dny se toho přihodilo mnoho. Administrativní chyba, která mne stála regulérní první pokus na státnice z historie. Bakalářská práce a peripetie s jejím vytištěním (aneb ostravské profesionální tiskárny tisknou bakalářskou práci výhradně z wordovského souboru, ačkoliv v podmínkách mají napsáno, že musí být v pdf). Ostrava je metropole všech paradoxů – jak to že sem ještě nezavítal Doctor?! První měsíc bez Wendulky. Výlet Boskovice-Telč-Jihlava-Třebíč. Učení, učení, učení. Sestřenka s Connorem u nás. Učení, učení, učení. Praha a její fluidum. ZOO, Blogerský sraz, bowling, šipky, fotbal, park na Vinohradech. AK. Učení, učení, učení. Sestřenka s Connorem u nás a zároveň učení. Učení, učení, učení. Klub Snílků a nové projekty. Učení, učení, učení. Státnice. Samozřejmě že mezitím velké zdravotní problémy, bez nich by se to rozhodně neobešlo.
Mezi těmito pojmy se i blýskly skutečně velice působivé momenty. A jakožto žena musím zdůraznit i jiné aspekty. Červené kecky alá DW! Od první chvíle převzetí dědictví po sestřence se staly mou součástí. Byly se mnou na státnicích, v Lysůvkách za babi, na Lysé hoře. Zkrátka bez nich nelze opustit rodný dům. Na počátku jsem si v nich připadala jako Levák Bob. Přece jen kecky číslo 38 na nohách, kterýmž občas bývají i boty číslo 35 velké, zákonitě musí vyhlížet komicky. Maglaiz plní svou pověst. Šašek, šáša, šášula přitroublý jak bambula.
Lidé činí chybu, když říkají, že zkoušky, zvláště ty velké, jsou k ničemu. Není tomu tak. Každé mé intenzivnější učení mne vždy dovede k novým a novým poznatkům, které lze využít i v literatuře a její tvorbě. Všiml sis, že když už se odhodlá někdo (psavec amateur) sepsat historickou povídku, vždy jde o dva případy: 1) popis historie cizího státu, 2) zcela vykonstruovaný příběh imaginární bytosti napasovaný do středověkého prostředí. Přičemž česká historie skýtá mnoho námětů. Nabízí se zde dobrodružství, záhady, vraždy, romantika. Zkrátka vše, co si poctivý holywoodský trhák žádá. Kdopak ví, že Rastislav jeden čas měl za spoluvězně svého synovce Svatopluka, jenž ho připravil o moc, a na jejichž místo byli dosazeni východofranští místodržící? Vždyť již tento fakt člověka nutí v hlavě si vytvořit imaginární komixový strip Oprásků! „Tk to sjme poslari, Sváťo.“
Když už jsem u tohoto tématu. Máš nějakou oblíbenou českou historickou osobnost? Proč zrovna ji? Případně proč se Ti nikdo z české historie nelíbí?
Neházejme školu do žita, hoďme tam své předsudky, omezenost a lenost.
Tvá Maglaiz

26 Replies to “Bc. Kosatka”

 1. Moc se v hodnostech nevyznám, ale babočka byla kontraadmirál, ne?

  Historická postava:
  Jan Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče (Johann Joseph Wenzel Anton Franz Karl Graf Radetzky von Radetz.
  Proč? Přivezl k nám z Itálie recept na vídeňské řízky.

 2. [1]: Někdy byla babočka i minerál. Ovšem zásadní je, že se vždy musí člověk vyhnout pampeliškovému vínu, neb ona ta  degenerace není žádný med. Samozřejmě taktéž nezapomenout heslo: Vždy ve střehu! (nebo ve středu?)

  A já už myslela, že kvůli tomu krásně dlouhému jménu. "To vás tam je tolik?!"

 3. Blahopřeji k úspěšných státnicím. Magisterská část už je snazší, nejenže je o rok kratší, ale absolvent bakalářského stupně překonal dětské nemoci a nástrahy prvního ročníku, zvládl i svou první větší tvůrčí práci, naučil se učit a myslet.

  Z historických osobností bych se rád dozvěděl něco víc o člověku, kterému se říkalo "frejíř a vína pitel". Ale už nevím, kdo to byl. Že by Bušek z Velhartic?

 4. [4]: A kterého Buška z Velhartic myslíš? Těchto frejířských osobností bylo vícero. Bušek (starší i mladší) jsou známi hnedle po Mikuláši Dačickém, ale údajně větším pijákem byl následný arcibiskup Arnošt z Pardubic.

  Děkuji za blahopřání. Mám dojem že i tak jsem se nenaučila učit, jelikož mám silný sklon obsáhnout veškeré vědění o jednom tématu a pak se nestíhám naučit alespoň základy dalších tématů. :-D

 5. [6]:[7]: Mikuláš Dačický z Heslova bude on.
  A že byl i spisovatel-humorista? To už je téma na rozbor jeho díla ve vztahu k době, kdy žil, jeho osobnostním charakteristikám a stylu života, možná by z toho někdo vykouzlil i další bakalářskou nebo dokonce magisterskou práci :-)

 6. Obliba či neobliba je zavádějící. Ale když už si mám vybrat, sympatie cítím k trochu opomíjenému Jiřímu z Poděbrad, který dokázal se ctí zvládnout mnoho napohled neřešitelných situací. Kdoví, jak by na jeho místě obstál opěvovaný Otec vlasti.

 7. [14]: Kromě toho musí mít člověk na paměti, že sám Karel IV. chtěl celou krizi v církvi vyřešit, jenomže prvně se muselo začínat u hlavy zapáchající ryby a to se Karlovi nepodařilo. Byl již kmetem, když se naplno rozjelo papežské schizma, které se pokoušel ještě řešit Václav IV. a nakonec se vše rozseklo až za Zikmunda. Jenomže než se podařilo stabilizovat církev samotnou, už se rozjelo husitské hnutí. Kromě toho se schizma skutečně řešilo za pět minut dvanáct, ne-li už později.

 8. Maglaiz jako žena je úspěšná i zde. Vždyť tu komentují jen muži! ;-)
  Úžasné!
  Když jsem si přečetla celý tvůj příspěvek, nevím proč jsem nabyla dojmu, že ne-proletíš u státnic, a pokud ano (néééé), ty si s tím přeci poradíš! ;-)

 9. [17]: To bude tou klučičí výchovou :-D Maglaiz si spíše se státnicemi neporadila, ale poradili si zkoušející a celkově jsem dopadla 2-2-2 (bakalářka – státnice z češtiny – státnice z historie). Tudíž nadpis Bc. Kosatka můžeme interpretovat jako titul Bc. a Kosatka jako jiné jméno pro Maglaiz.

 10. [18]: Taky jsem doma měla Bc., loni se stal Ing. Úžasný pocit pro mámu! ;-)
  Takže Kosatko, gratuluji, gratuluji a ještě jednou gratuluji, já věděla, že to dobře dopadne! :-)

 11. [18]: Do Ostravy také někdy jezdím a nevím, jestli je to vynález Ostraváků, ale nikde jinde jsem to v takové míře neviděl, a sice že několik set metrů dlouhý chodník je po státnicích posprejovaný jmény a tituly nových absolventů.
  Možná je tam teď i Bc. Kosatka :-)

 12. Moje oblíbená historická česká osobnost je Jan Hus. Byl by to první kosmonaut, kdyby neuhořel při startu. Ale vážně – vážně se mi líbí jeho život a jeho důrazy 🙂

 13. No jo? Jaká je vlastně moje historická osobnost? Na kterou vlastně nikdy nedám dopustit? O tom musím popřemýšlet. Myslím že výše zmíněný Zikmund. A to možná jen proto, že ho nikdo neměl rád a přito ve výsledku nebyl o nic horší panovník a člověk, než kdokoliv jiný na českém trůně. Třeba Jan Lucemburský je úplný lempl. Bojuje v nějakých cizích válkách a zemi, ve které měl vládnout, nechal krachovat.
  A z těch světových? Asi kardinál Richelieu. To byl charakter. A byl taky narozen ve znamení panny. To se počítá. A navíc se mi líbí muži v kněžském rouchu.
  (Ach, teď budu určitě vypadat jako povrchní člověk.)

  Jinak, gratuluji ti k tomu, že ti ty státnice tak dobře dopadly. Já letos jenom maturovala. A i tak mě to stálo mnoho nervů. Ale jakýmsi zvráceným způsobem mě bavil sloh z češtiny. A ústní zkouška z ekonomiky. Nakonec jsem z toho taky měla dvojku. Ale v němčiny čtyřku. Já, takový němčinářský mág, který pochopil i rozdíl mezi zmeškat a stihnout. No raději tím nebudu nikoho zatěžovat. 🙂

 14. Ahoj, jak jistě víš, obnovila jsem hru Vigidonské království. Všimla jsem si tvého radostného komentáře. A tak jsem se chtěla zeptat, jestli bychom se zase nemohly někdy sejít na Skypu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *