Zbrusu nový počin, který zas až tak nový a převratný není. Kapitánka Nemo již před rokem vyrukovala s Čajovým záznamníkem, na nějž jsem narazila nedávno. Čajem a čajovou kulturou se již nějaký ten pátek zabývám, dokonce jsem rozpoutala po vzoru Sikara Čajování přes šnečí poštu aneb dostaň čaj, vypij, pošli někomu dalšímu svůj čaj a udělej radost, a tak jsem si řekla, proč bych se neinspirovala a neprovedla Vás světem čajů z obchodů klasických i specializovaných a pár čajovnami, které se mi poštěstí navštívit. Zda přibude i pár slov o čajové kultuře je otázka, která mi stále ještě krouží nad hlavou.
V rámci zachování zdravého rozumu jsem byla okolnostmi donucena zajít si do čajovny. Ano, sama. Bez nikoho. Jen já, knihy, netbook s otevřeným souborem Wordu a čaj. Proč sama? Nikdo vhodný se nenašel a já už byla unavená z toho, jak se někteří vymlouvají nebo naopak „odvolávají, co odvolali“. Což znamená, že dnešní Čaj o páté bez páté bude poněkud jiný.
Čajovna U Sýkorova mostu v Ostravě patří mezi mé favority v ostravských čajovnách. Příjemná obsluha. Ovšem nečekejte tryskomyši. Zajít si na čaj do této čajovny znamená strávit zde CELÉ dopoledne, případně odpoledne s jedním čajem v konvici. Pokud máte sebou parťáka, může se Vám podařit mezi desátou a jednou odpoledne okusit i dva druhy čajů se třemi nálevy. Ceny příznivé, prostředí milé, zvláště tím, že hnedle vedle je vchod do městské knihovny a pár metrů od čajovny Levné knihy a obchod s korálky. Co by si měl čajomilec více přát?
Koštované: Luan Gua Pian
Poddruh: zelený čaj
Majitel: Čajovna U Sýkorova mostu
První koštování: 5. listopadu 2013 na Miriam
Doba usrkávání: dvě hodiny
Nářadí: čajová souprava neznámého názvu
Co to koštuje? Tři nálevy za 75,- Kč. Pozor! Každý den do 17:00 je sleva 10% (záleží na době, kdy platíte) a v neděli platí sleva po celý den.
Odkud to přijelo? Daleká Čína.
Poznámka pro čajology: Louhujeme 2 až 3 minuty ve vodě při teplotě 65 až 76 °C a máme pět nálevů výborné chutě.
Poznámka pro cyprečajology: V čajovně louhujeme půl hodiny a dáváme maximálně tři nálevy.
Na první pohled: Zlatavá tekutina po okraji kalíšku zeleňoučká.
Na první ňuch: Typická travnatá vůně ustupuje vůni vařené kukuřice.
Na první skr: Příjemná nahořklost s až nasládle travnatým dozněním.
Z ruské žákovské knížky čaje (Čím více hrníčků, tím lépe): Jsem milovníkem zelených čajů, ovšem že by mne tento fešák natolik poblouznil, abych mu nasázela rovných pět či více hvězdiček, to se nedá tvrdit. Přesto doporučuji k ochutnání.
Čaji o páté bez páté zdar!
Vaše Maglaiz
Borec na konec: Je libo zažíti s tímto čajem kulinářský skvost? Přiobjednejte si 50 g (ano, vskutku Vám bude stačit tak málo) chalvy. Za prvé zažijete nebe v puse a za druhé budete mít sladkého dost minimálně na půl roku.
Zkuste také:
Zajímavý článek,opravdu.
Čajovna čajovna čajovna. :3 Už se těším, až si někdy zajdeme s matičkou Maglaiz do čajovny. :3 Já bych tam určitě zabrousila mezi zelenými nebo bílými čaji… Mmm, čaj. Hned bych si měla nějaký uvařit! :3