Sencha Royal – když zelená je zelená


Čaj o páté bez páté / Středa, 18 září, 2013
Zbrusu nový počin, který zas až tak nový a převratný není. Kapitánka Nemo již před rokem vyrukovala s Čajovým záznamníkem, na nějž jsem narazila nedávno. Čajem a čajovou kulturou se již nějaký ten pátek zabývám, dokonce jsem rozpoutala po vzoru Sikara Čajování přes šnečí poštu aneb dostaň čaj, vypij, pošli někomu dalšímu svůj čaj a udělej radost, a tak jsem si řekla, proč bych se neinspirovala a neprovedla Vás světem čajů z obchodů klasických i specializovaných a pár čajovnami, které se mi poštěstí navštívit. Zda přibude i pár slov o čajové kultuře je otázka, která mi stále ještě krouží nad hlavou.
Jelikož se mi již delší dobu nepovedlo někoho vytáhnout do jakékoliv čajovny, bude Vám muset pro dnešek stačit Čaj o páté bez páté jen o familiárně zvaném prachu z čaje v pytlíku, čili o porcovaném sáčkovém čaji.

Koštované: Sencha Royal (20 kusů – 20 porcí, pokud jste zvrhlík jako já, pak 40 porcí)
Poddruh: zelený čaj
Majitel: Teekanne
První koštování: 18. září 2013 na Kryštofa
Doba usrkávání: asi hodina a půl
Nářadí: Hrneček č. 2 „Berušák“
Co to koštuje? V Penny Marketu do 19. 9. 2013 za 29, 90. Velkoobchod Pechan 29, 78. Běžná cena asi 45,-.
Odkud to přijelo? Čajová drť vyrobena v EU. Zdroj drtě neznám, ale z anotace výrobce na krabičce čaje se můžeme dozvědět, že pochází z Číny.
Poznámka pro čajology: Sencha, řečená sekaná, je původně čaj z japonských luhů a hájů. Populární na východě a pozvolna se stěhující k nám na západ.
Poznámka pro cyprečajology: Tradiční příprava – sníh z Fudži-san a čajové lístky z blízké plantáže; to vše dáme do čajové konvice a povaříme v kráteru Fudži-san. Čím víc lávy šplouchne do čaje, tím je chuť unikátnější.
Na první pohled: U Sencha Royal mne dosti překvapila barva. Na okrajích skutečně zelená a ve středu (jako ve středu, ne ve středu) zlatavě světle zelená tekutina. Již jsem vypila dost zelených čajů, dokonce jsem pila i Senchu v čajovně, avšak nikdy jsem neokusila zelený čaj, který by byl skutečně zelený.
Na první ňuch: V syrovém stavu tento zázrak připomíná černý čaj s příchutí lesního ovoce a citrónu. V pitném stavu se však vůně změnila. Karamelový nádech, v pozadí lze trochu tušit blíže nespecifikované ovoce zavánějící exotikou.
Na první skr: Příjemně nahořklý čaj s travnatou nijak extra výraznou příchutí (čerstvá Sencha z čajovny má výraznější chuť). Po z obalu avízovaném exotickém ovoci není ani památka, což konec konců není vůbec na škodu.
Z ruské žákovské knížky čaje (Čím více hrníčků, tím lépe): Výrazná vůně, výrazná chuť, antioxidanty v krvi. Co víc si přát?
Čaji o páté bez páté zdar!
Vaše Maglaiz
Borec na konec: Když necháte otevřenou krabičku s tímto čajem v pokoji, nádherně ho provoní.

13 Replies to “Sencha Royal – když zelená je zelená”

  1. No, asi si to koupím :D
    Vapadá to opravdu zajímavě!
    A nějaké čajování přes šnečí poštu? *vypadá hodně zvědavě*
    *vzpomněla si, že od Maglaiz někdy dostala pohlednici a ještě ji neposlala svou* :D

  2. Hůůůů, to je teeen teeen teeen :3
    Mmm, že bych přeci jen pověděla mamušce, že by bylo žádoucí, kdyby zítra do Penny zaskočila? :3 Nu, ta na mě určitě zase bude kulit oči… ale zase čaj. A vypadá sympaticky, určitě tak i chutná :3 Čaj s osobností!

  3. S lávou v kráteru Fudži-san to poslední dobou není nic moc, jenom místy tam syčí nějaký ten čmoudík, takže správnou unikátní sopečnou příchuť je třeba dohnat fantazií :-).

  4. Když si tak pročítám recenze, zjišťuji, že jsem vlastně nic moc ještě nepřečetla. :-)
    Pěkná knížka.. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *