Horor jménem maturita se nekonal


Z ústavu v Cáklově nad Cvokhausovem / Pátek, 20 května, 2011
Maturita. Pod tímto pojmem se těm, kteří jí ještě neprošli, vybaví krutí profesoři na jedné straně a bezbranní studenti se slzami na krajíčku na straně druhé. Klání je dlouhé a nelítostné. Kusy rozervaných studentských duší létají z oken a dveří učeben, kde se odehrává bitva mezi mocnými a slabými. Hororové výjevy děsí všechny žáčky a studenty. Bolestný řev nutí zacpávat si uši, pak najednou ticho. Nesnesitelné ticho, které proříznou dvě slova „Nevíš nic,“ a za nimi následuje ortel smrti „Předem blahopřeji k úspěšnému složení maturitních zkoušek v září.“ Oh jak kruté! Jak hnusné! Jak podlé a nespravedlivé!

Tento názor ovšem velmi rychle vyvrátí absolventi maturity. Žádný boj na život a na smrt se nekoná. Po bok studentů se staví hrdinní profesoři a společným nepřítelem se stává předseda/ předsedkyně komise a dnes i státní maturita. Jistě někdy se také stává, že i předseda či předsedkyně zběhnou na stranu nešťastných maturantů. Slova vypuštěná z váhavých úst se střetávají s nemilosrdným papírem, na kterém jsou (ne)jasně stanoveny podbody otázky. Bitva je sice pro studenty stresující, avšak jen zřídka kdy bývá student poražen. Hrdě se vztyčenou hlavou pak kráčí ven z místnosti, když se dozví, že odmaturoval. Štítonoš nese s velkou pýchou svou korouhev patřící jeho rodu. Vzduch protínají výkřiky radosti a provolávání díků všemu a všem. Dříve plaché rty nyní odhalují své bílé tajemství. Zní smích a předtím váznoucí hovor propukl v bujaré veselí.
Gratulujme jim. Sláva vítězům a čest poraženým, leč i ti se v září stanou vítězi. I v třídě Modré Mikiny se nalezl jeden. Doteď tomu nemůže uvěřit. Zradila ho profesorka češtiny, která měla nejvíce pomáhat. Dva body z devíti v jazyce mateřském. Nikdo to nechápal. Zdálo se to tak neuvěřitelné, avšak je to pravda. Jeden zazáří v září. Přejme mu hodně štěstí. Ukázalo se, že legendy předmaturantů mohou být někdy i pravdivé.
Modrá Mikina měla hovor se svým bývalým spolužákem, nyní studentem na střední odborné a letošním maturantem. Tvrdil, že ten, který nedokáže dosáhnout 9 bodů z 9, je idiot. Jistě pokud se zkoušející ptá regulérně podle osnovy, která je dána na pracovním listě, pokud se však ptá na věci, které by nenáležely ani do vyšší úrovně, to už nezáleží na inteligenci studenta. Málokterý student je tak náruživý a nadšený literaturou, že by se učil životopis každého autora na zpaměť a četl nejméně čtyři rozbory onoho díla psané rukou vysokoškolských profesorů, děkanů univerzit či dokonce rektorů. Nyní budu citovat Modrou Mikinu, jak se vyjádřila k názoru svého bývalého spolužáka: „Ono se dobře mlátí hubou, když je člověk z odborné střední a ne z gymplu, kde jsou střelení profesoři. Přechytřelí neznalci a hlupáci to je to nejhorší, co mohlo potkat lidský svět.“
A jak dopadla sama Modrá Mikina? Velmi dobře, nad své očekávání. Teoreticky má asi za 8. Ze základů společenských věd vyfasovala 3, kterou považovala za 4 s odřenýma ušima, z dějepisu dostala 2, očekávala za tři s oběma očima zavřenýma na zámek, z češtiny překvapivě 9 z 9 bodů a z němčiny 25 z 39 bodů (to byla bída, ale nedivím se jí, já dostat na téma Typisch Deutsch, tak se zblázním)
Ponaučení pro všechny: nepodceňovat to, učit se pravidelně, nekašlat na to ani o „svaťáku“ a když už nic, tak dávat ve škole pozor! Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

4 Replies to “Horor jménem maturita se nekonal”

  1. jsem zvědavá,jak to dopadne až budu dělat maturitu já. :D to bude asi velká sranda. :D asi taková jako když nám dá dějepisářka nečekanej test a všichni vyplní akorát jméno a pak se smějeme,že nic nevíme. :D dobře,možná to zas až tak k smíchu nebude. :D

  2. "Jedan pětka, žádná pětka." To se mi líbí, tak to budu prezentovat svým rodičům :-D

    No, jsem na sebe zvědavá při maturitě. Už teď vím, že budu v háji :D :D

  3. Jak píšeš. Úroveň otázek pokládaných učiteli se liší od školy ke škole. Já osobně si vytáhla Dekameron a doteď nevím jak jsem se v řeči s učitelem dostala až ke Karlu IV. Nakonec jsem dostala 8 bodů, ale znám dost lidí – gympláků – kteří dostali body 4 zatímco někteří "ne tak inteligentní" středoškoláci to dali na plný počet..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *