Receptování aneb čaj udějsisám


Čaj o páté bez páté / Středa, 11 prosince, 2013
Zbrusu nový počin, který zas až tak nový a převratný není. Kapitánka Nemo již před rokem vyrukovala s Čajovým záznamníkem, na nějž jsem narazila nedávno. Čajem a čajovou kulturou se již nějaký ten pátek zabývám, dokonce jsem rozpoutala po vzoru Sikara Čajování přes šnečí poštu aneb dostaň čaj, vypij, pošli někomu dalšímu svůj čaj a udělej radost, a tak jsem si řekla, proč bych se neinspirovala a neprovedla Vás světem čajů z obchodů klasických i specializovaných a pár čajovnami, které se mi poštěstí navštívit. Zda přibude i pár slov o čajové kultuře je otázka, která mi stále ještě krouží nad hlavou.
A myslím si, že ten čas na nějaký článek o čajové kultuře či něčem, co okolo čaje krouží a čmuchá, právě nastal. Co říkáte? Dáme si pár čajových receptů, které Maglaiz objevila v překrásné knížce?
Oh, nebylo by na škodu asi říci, jaká to byla knížka, vážně ji doporučuji, je v ní spoustu zajímavostí a zvláště překrásné fotografie. Alcraft, Rob – Čaj. Vydáno nakladatelstvím Rebo Production CZ, s. r. o. v Praze roku 2009.

Zatím se neobjevil žádný chlebodárce, který by mi pořídil tyto sypané skvosty, abych mohla recepty ozkoušet, ovšem věřím, že se to v průběhu staletí změní a já sem postupně budu přidávat i své vlastní postřehy ze světa chutí a vůní.
Orchard Tea – jablečný čaj
Stavební kámen: 1 díl darjeelingu, 1 díl jablečné šťávy, 1 jablko na plátky
Jak to zplácat dohromady: Čaj louhujeme 3-5 minut, pak scedit. Prohřát s jablečnou šťávou, ale nevařit. Ozdobte plátky jablka a podávejte horký.
Summer Tea
Stavební kámen: 2 šálky vody, 5 lžiček assamu, 60 g cukru, 1 a půl šálku pomerančového džusu, 1 citron na plátky, 60 g jahod
Jak to zplácat dohromady: Louhovat 3-5 minut, pak scedit. Přidaz cukr a džus a dát vychladit. Při podávání možno přidat brandy nebo rum.
Apricot Samovar – neobvyklý ruský čaj rychle a jednoduše
Stavební kámen: 1 šálek silného černého čaje, 1 lžíce meruňkové či jiné zavařeniny, hnědý cukr a smetana
Jak to zplácat dohromady: Do horkého čaje přidat zavařeninu a cukr. Dobře promíchat a dle chuti přidat smetanu.
Tip: Rusové pijí tento čaj tak, že si na jazyk dají zavařeninu a napijí se čaje.
Interní poznámka: Najít Rusa a zjistit pravdu.
Halakahiki Tea – ovocné potěšení
Stavební kámen: 2 lžičky máty, půl šálku sypaného čaje, 2 a čtvrt šálku vroucí vody, 2 a čtvrt šálku studené vody, šťáva z půlky citronu, půl šálku ananasového džusu, půl šálku cukru, čerstvý ananas na kousky
Jak to zplácat dohromady: Mátu a čaj zalijeme vroucí vodou. 5 minut louhovat v uzavřené nádobě. Scedit do konvice se studenou vodou. Přidat šťávu, džus a cukr. Podávat ve sklenicích s ledem.
Black Russian Tea – zahřeje
Stavební kámen: 4 šálky poctivého černého čaje, 4 lžíce citronové šťávy, 4 lžíce cukru, 2 a čtvrt šálku červeného vína, 1 tyčinka skořice, 1 citron na plátky
Jak to zplácat dohromady: Vše smíchat a zahřát na pánvi téměř k varu, poté scedit. Podávat ve sklenicích.
Planter´s Tea
Stavební kámen: 4 a půl šálku silného černého čaje, 2 a čtvrt šálku tmavého rumu, 1 šálek pomerančové šťávy, půl šálku citronové šťávy, hnědý cukr, plátky pomeranče a citrónu na ozdobení
Jak to zplácat dohromady: Zahřát čaj, rum a šťávy na pánvi téměř k varu. Přidat hnědý cukr dle libosti.
Royal Bengal Tea – long drink pro jednoho
Stavební kámen: 1 lžička citronové šťávy, 2 střiky angustury nebo jiného hořkého likéru, půl lžičky hnědého cukru, koňak dle chuti, 1 šálek vychlazeného silného čaje, plátky citrónu a lístky máty
Jak to zplácat dohromady: Smíchat šťávu, hořký likér, cukr a koňak a směs nalít do vysoké sklenice s ledem, přes led přelijeme čaj. Ozdobíme mátou a citrónem.
Evening Mist – pro mlhavé ponuré večery
Stavební kámen: 1 šálek poctivého černého čaje, whisky dle chuti, 3 lžičky medu, smetana
Jak to zplácat dohromady: Zahřát čaj, whisky a med na pánvi až téměř k varu. Podávat se smetanou.
Dobrý chuťák a referujte, jak se Vám to vydařilo.
Vaše Maglaiz
Zkuste také:

6 Replies to “Receptování aneb čaj udějsisám”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *