Šaškoitída


Pracovna / Sobota, 4 března, 2017

Občas přichází čas díků. Je to doba vděčnosti, tisknutí rukou a tak podobně. Jenomže mohu já brát vážně něco, co není bráno vážně snad nikým? Pasována na tajtrlíka s rolničkami. Jsem šašek. Šašek, šáša, šášula přitroublý jak bambula.

Velevlažné publikum!

Děkuji Vám všem, mávám i na velkého šejka Standu. Klaním se, až si otloukám čelo o svá kolena. Vám a jedině Vám patří mé uznání. Za to co děláte, za to co říkáte. Vše mne dost a dost učí o lidech i jiných stvořeních chodících po naší zemi. Ani netušíte, jak velkou službu činíte jedné strize, jež se kolem sebe rozhlíží a pokouší svým rozoumkem pochopit komplikovaný svět sociálních vztahů lidské rasy. Je to tak složité! A Vy a jedině Vy mi z toho děláte ještě větší guláš a zároveň na onu Španělskou vesnici svítíte chabým světlem svíčky. Ani netušíte s jakou rozkoší si vše pitvám, vydlabávám, zkoumám a beru si to nejlepší. Ovšem nechci to zadarmo. Pohrdnete malým tvorem s teatrálním vystupováním, jenž chce bavit a pomoci? Ještě mi řekněte, že jste na někoho mého kalibru nečekali. Blbec k večeři se vždy hodí. No ne?

Oh, nesmím se zapomenout kouknout pod most. Zdravím Vás, trolové. Co tak kysele? Hele, kašpar, kašpárek je tady a jen pro Vaše pobavení. Hle, rolničky. Ta štědrost, ó ta štědrost! Ó, jak jste velkorysí. Tolik pozornosti pro tak malého človíčka. Tolik kamení. Hele, na tomhle je pětka! Ó díky, díky, teď si budu moct postavit vlastní hrad. Jen k němu ještě nemám krále, který by mne posílal denně na špalek za mou prořízlou pusu. Elá hop! Vedle! Tomu se říká netrefit. Hop, hop, elá hop. Vás to vážně baví? Metat kameny? Takto plýtvat energií k ničemu? S pětkou ve světě slova moc nepochodíte. Chce se to chopit psacího náčiní. Pero jest mocnější meče! Jsou mé vtípky málo vtipné, kejkle málo… jakseto… kejklovité? Blázínci! Na to musíte tudle, hlavou. Svaly jsou báječná věc, ale jen když pomáhají. Tuhle mi kmotříček Paleček, syn kouzelníka Žita, povídal jednu krásnou příhodu. Jak to jen bylo. Ne, ne, kamení není třeba, vzpomenu si sama. Ale to Vám povím až příště.

Maucta!

Vaše Maglaiz

2 Replies to “Šaškoitída”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *