Zbrusu nový počin, který zas až tak nový a převratný není. Kapitánka Nemo již před rokem vyrukovala s Čajovým záznamníkem, na nějž jsem narazila nedávno. Čajem a čajovou kulturou se již nějaký ten pátek zabývám, dokonce jsem rozpoutala po vzoru Sikara Čajování přes šnečí poštu aneb dostaň čaj, vypij, pošli někomu dalšímu svůj čaj a udělej radost, a tak jsem si řekla, proč bych se neinspirovala a neprovedla Vás světem čajů z obchodů klasických i specializovaných a pár čajovnami, které se mi poštěstí navštívit. Zda přibude i pár slov o čajové kultuře je otázka, která mi stále ještě krouží nad hlavou.
Jelikož se mi již delší dobu nepovedlo někoho vytáhnout do jakékoliv čajovny, bude Vám muset pro dnešek stačit Čaj o páté bez páté jen o familiárně zvaném prachu z čaje v pytlíku, čili o porcovaném sáčkovém čaji.
Majitel: Pickwick
První koštování: 5. října 2013 na Elišku/Huberta
Doba usrkávání: asi pět hodin
Nářadí: konvička pro jednoho a čajová miska
Co to koštuje? Zaakcniceny.cz nastolila revoluční cenu 22,- Kč! V online e-shopu Tesca za 29,90. Běžná cena asi 45,-.
Odkud to přijelo? Jelikož to byl dar (a velice si ho vážím, neb si utrhla od konvice) od čajomilce prvního řádu Opti-Mystique, nevlastním krabičku s anotací. Zdroj drtě neznám. Ovšem na každém sáčku naleznete známku s nápisem UTZ CERTIFIED, což nám prý dokazuje, že se jedná skutečně o čaj a nikoliv jeho drť. Pravděpodobně jsem čajový analfabet, jelikož to, co se nachází v sáčku, mi přijde jako drť či dokonce prach.
Poznámka pro čajology: Tradiční jihoafrický rooibos se pije s mlékem a cukrem, což se však do ostatních kontinentů nerozšířilo.
Poznámka pro cyprečajology: Nevěřte indiánovi v Indii, co cucá skořici a nabízí Vám čaj.
Na první pohled: Červenohnědá tekutina. Pijte rychle, ta věc je agresivnější, než se zdá!
Na první ňuch: V syrovém stavu můžete ucítit ostřejší aroma skořice a kardamonu.
V pitném stavu do nosu uhodí ještě výraznější vůně skořice, typicky ostrý zázvor by se zde také našel, kardamon zmizel, ale objevil se nádech hřebíčku.
Na první srk: Skořice Vás na jazyku polechtá a v zápětí Vás do něj štípne zázvor. Rozhodně se jedná o nápaditější chuť než u turkish apple, ovšem i zde je skořice škraloupem, jenž nelze přehlédnouti.
Z ruské žákovské knížky čaje (Čím více hrníčků, tím lépe): Chuť originální, ovšem jedna věc mne zneklidňuje. Pokud tento čaj dokáže zanechat na glazuře čajové misky červenou stopu, kterou odstraní až pořádné drhnutí pískem, co to pak dělá s mými útrobami?! Za tento děsivý fakt, musím ubrat ještě jeden hrníček, takže nakonec turkish apple dopadne v hodnocení lépe, i když nadzvednout obočí dokázal pouze tento červený chlapík Smooth chai.
Čaji o páté bez páté zdar!
Vaše Maglaiz
Zkuste také:
Namlsalas mě, jdu si dát dobré Gyokuro z Kjóta .
[1]: Neposlal bys testr? Vyměním za prach z pytlíku všeho druhu
[2]: Tenhle je koupený už v Praze. To, co jsem si přivezl přímo z Japonska, padlo brzy, i když toho bylo celkem dost
Hm, já miluju čaj, můžu vypít cokoliv, ale přiznám se, že moje srdcovka je černý. Zelený také (Japonský ), ale černý piju každý den minimálně tak tři až čtyři hrnky. Bez cukru a mléka, připadá mi to jako barbarství, i když v Anglii jsem byla barbar já.
[4]: Možná tě vyšokuji, ale s mlékem pijí černý čaj i v Africe a v Rusku.
Tenhle shodou okolností máme doma a musím potvrdit, že s mlékem chutná lépe. Byl to vlastně první čaj, u kterého jsem tuto kombinace zkusila a taky jediný
Snesu jakýkoliv druh čaje… ale na ovocné v poslední době nemám náladu. Klasika je zelený, doplněný dle libosti medem